Grejanje na pelet: Kako funkcioniše i da li zaista donosi uštedu?

Grejanje na pelet je i dalje novina na našim prostorima, ali sve više i više domaćinstava odlučuje da poveri toplotu svog doma baš ovom sistemu grejanja i to ne samo zato što je reč o ekološkom sistemu za grejanje koji u najmanjoj meri šteti našoj planeti, već i zbog mnogih drugih razloga. Ukoliko ste i sami razmišljali da “pređete” na grejanje na pelet, u nastavku saznajte kako ovaj sistem grejanja funkcioniše i da li ćete sa njim zaista dobiti sve što ste očekivali i što vam je potrebno.

Kako funkcioniše grejanje na pelet i šta je zapravo pelet?

Kako sam naziv kaže, grejanje na pelet kao gorivo koristi pelet koji je zapravo čvrsto gorivo nastalo tehnološkim procesom mlevenja, sušenja i presovanja drveta ili nekog drugog “bio” materijala. Najčešće je u upotrebi drveni pelet i verovali ili ne, on sagorevanjem odaje više toplote nego cepanica od istog drveta od koga je i pelet napravljen.

Proizvodanja peleta je standardizovana kada je reč o uslovima, a čak je i izgled peleta strogo definisan – prečnik iznosi 6mm, dužina 30mm, a vlaga mora da bude ispod 10%.

Grejanje na pelet: Kako funkcioniše i da li zaista donosi uštedu?

Još jedna zanimljivost – za razliku od ostalih vrsta goriva, količina pepela koja ostaje nakon sagorevanja peleta je samo 1% mase goriva što znači da je čišćenja i održavanje kotlova i peći mnogo jednostavnije i brže.

Pelet se pakuje u vreće od 15kg, ali ne dajte da vas ovo zavara – skladištenje peleta zauzima čak četiri puta manje prostora nego što je to slučaj sa skladištenjem drva ili uglja, za isti učinak prilikom grejanja.

Grejanje na pelet poseduje još jednu veliku prednost – kotlovi i peći na pelet koriste termostate zahvaljujući kojim je moguće automatski regulisati temperaturu za maksimalan komfor prilikom grejanja.

Tehnički detalji

Ukoliko želite da se grejete na ovaj način, potrebno je da imate kotlove koji su specijalizovani za grejanje na pelet, ali dobra stvar je svakako ta da i postojeće kotlove možete upotrebiti jednostavnim nadograđivanjem gorionika za pelet. Osim samog kotla koji je “srž” sistema i koji ćete smestiti u kotlarnicu, biće vam potrebne i etažne kamin peći koje se smeštaju u sam prostor i koje mogu da izgledaju jako dekorativno!

Grejanje na pelet: Kako funkcioniše i da li zaista donosi uštedu?

Prosečna potrošnja kotlova i gorionika na pelet snage do 35kW je od 2 do 6 kg/h, a kada je reč o ceni peleta, ona je raznolika i kreće se od 170 do 220 eur/t.

Zapamtite još i ovo…

To da li će vam se grejanje na pelet isplatiti ili ne, zavisiće od toga u kojoj sredini živite i u koje doba godine nabavljate pelet. Na primer, u nekim sredinama ogrev može da bude vrlo povoljan, te je pelet ovde luksuz koji ne može svako da priušti. Osim toga, kako je za proivodnju peleta potrebna fabrika, treba napomenuti da ne možete sami napraviti pelet dok, ako se grejete na drva, lako možete sami pronaći ogrev. Ova situacija takođe doprinosi tome da pelet ponekad bude skup, naročito ako je u toku nestašica, što zavisi od samog tržišta.

Ukoliko pelet kupujete leti, platićete ga mnogo manje nego ako ga kupujete u toku sezone, pa je već sada pravi trenutak da započnete sa prelaskom na ovaj sistem grejanja, korak po korak, ako je to vaša odluka za narednu zimu.

Mnogi pribegavaju kombinovanim kotlovima na pelet i čvrsto gorivo zahvaljujući kojima sebi omogućavaju kombinovanje goriva za maksimalnu uštedu i komfor tokom zime, što svakako nije loša ideja.

Već smo spomenuli drveni pelet koji je znatno kvalitetniji, ali pomalo i skuplji. Osim njega, postoji i agro pelet koji je jeftinija, ali i varijanta sa manjom kalorijskom moći što znači da će vam biti potrebno više peleta da biste zagrejali svoj dom. Ovo takođe znači da su na kraju troškovi slični te nemojte kupovati lošiji i manje kvalitetan pelet jer je reč samo o prividnoj uštedi. Inače, za proizvodnju agro peleta se koriste sojina slama, žitna slama, koštice od višanja, ljuske od lešnika, suncokretove ljuske. Verujemo da vam je već jasno koja je ovo razlika u odnosu na drvo (koje se koristi za proizvodnju drvenog peleta)!

Grejanje na pelet: Kako funkcioniše i da li zaista donosi uštedu?

Dakle, zaključak je sledeći – grejanje na pelet možda nije najjeftinije rešenje za vas, ali svakako jeste ekološko rešenje koje će vas rasteretiti fizičkih poslova oko pripreme ogreva ili čišćenja peći i kotlova. Toplina i udobnost jesu zagarantovani, pa je na vama da odlučite da li ćete zarad svega ovoga ipak dati koji dinar više.

Author Info

sasa_admin